30 Ocak 2017 Pazartesi

Çocuk Doğası ve Eğitimi ~ Dr. Abdullah Durakoğlu

Bir sahafta karşılaştığım kitabı, kapağı ve ismine bakarak çocuk gelişimi konusunda genel bilgiler verdiği düşüncesiyle almıştım. Fakat kitabın tamamı Montessori yaklaşımından bahsediyor. Okul öncesi eğitimde artık çok sık karşılaşmaya başladığımız bir yöntem Montessori. Ülkemizde de bu yaklaşımı kullandığını savunan kurumlar gün geçtikçe artıyor.

'Maria Montessori kimdir? Montessori metodu nedir? Bu yaklaşımda kullanılan ortam, materyaller, öğretim teknikleri, öğretmenin özellikleri nelerdir?' gibi pek çok sorunun cevabı kitapta ayrıntılı olarak anlatılmış. İlgililer için Montessori'nin Çocukluğun Sırrı isimli bir eseri bulunuyor. Bu eser iki farklı isimle Türkçe'ye çevrilmiş: Çocuk Eğitimi (Güler Yücel) ve Annelik Sanatı (Cemal Külhanbeyi).

Yaklaşım, çocukların keşfetmeyi öğrenmesi temeline dayanıyor. Bu nedenle eğitimde temel olan öğretmen değil, materyal. Çocuk, amacına uygun olarak materyalle ilgilenmeye başladığında, öğretmen bu davranışlara müdahale etmiyor. Montessori yaklaşımında farklı duyuların gelişimine yönelik pek çok özel materyal kullanılıyor. Bunlardan bazıları; zımpara kağıdından kesilen harfler, üçlü blok set, renk tabletleri, silindir bloklar, çan seti, ses kutuları, farklı kumaş ve kağıt türleri, koku kutuları.

Çalışmalar Montessori'nin 'kendi başıma yapmama yardım et' ilkesinden hareketle gerçekleştiriliyor. Montessori'ye göre eller ne kadar çok kullanılırsa zeka o kadar gelişiyor. Bu düşünceden hareketle el-göz koordinasyonu, ince motor beceriler gerektiren etkinliklere yoğun şekilde yer veriliyor.

Kitabın son bölümünde Uluslararası Montessori Derneği'ne ait bilgiler yer alıyor. Derneğin en yayın organizasyonu 'Eğitici Yetiştirme Programı'. Bu programla çeşitli ülkelerdeki Montessori okullarına öğretmen yetiştiriliyor.

Kitaptaki en önemli bilgilerden biri ise Türkiye'de Montessori Metodu'nun kullanımıyla ilgili. Ülkemizde Montessori yöntemini kullandığını belirten pek çok okul öncesi kurum var. Bu kurumlar gün geçtikçe de artıyor. Fakat Türkiye'de Montessori Metodu'nu uyguladığını duyuran okulların hiçbiri, herhangi bir Montessori organizasyonu tarafından tanınmamakta. Bir okulun Montessori Okulu olarak kabul edilmesi için herhangi bir Montessori Derneği tarafından tanınmış olması gerekiyor. Bu okulların açılışı için ise dernek tarafından belirlenen bazı yükümlülükler ve sözleşme şartı bulunuyor. Kitapta, Uluslararası Montessori Derneği'nin Montessori Okulları'na sahip olan ülkeler listesinde Türkiye'ye yer vermediği bilgisi yer alıyor.

Montessori ismini çok sık duyduğumuz bu günlerde ülkemizde onaylanmamış bir kurum olmaması beni şaşırttı doğrusu. Çünkü pek çok kurumda bu yaklaşıma ait materyaller ve yöntemler kullanılıyor. Kitabın 2011 basım olduğu göz önüne alınırsa bu konuda gelişmeler yaşandığı düşünülebilir. Benim gözlediğim kadarıyla ülkemizde bu yönteme ait pek çok sertifika eğitimi de var. Fakat kitapta da bahsettiği gibi geçerliliği ve Uluslararası Montessori Derneği tarafından tanınırlığı önemli olan.

Kitap genel olarak değerlendirildiğinde yaklaşımı merak edenler için tatmin edici. Yöntem hakkında pek çok sorunun cevabını barındırıyor. İlgililer için bir başvuru kaynağı olabilir.8 yorum:

 1. Bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 2. Türkiye'deki eğitim beni korkutuyor. Bir gün çocuğum olursa ne yapacağım hiç bilmiyorum. Çok acayip şeyler duyuyoruz.
  Bu yaklaşımı daha önce duymuştum mesela. Ne kadar güzel demiştim ama Türkiye'den kabul edilen hiçbir okulun olmaması da ilginç. Annelerin ve biz anne adaylarının daha çok okuması ve araştırması gerek sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyi bir kez daha bizim incelememiz, araştırmamız gerekiyor doğruluğuna inanmak için gerçekten.

   Sil
 3. Kitap doktora tezinden derlenmiş olduğundan güvenilir. yanılmıyorsam İtalyanca bilen biri tarafından yazılmış. montessori de italyan olduğundan verilen bilgiler tutarlı ve doğrudur.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Doktora tezi kaynaklı olduğunu bilmiyordum, katkınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil