6 Kasım 2017 Pazartesi

Öğrenme Güçlüğü Kavram Haritası


'1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası'Çoğumuzun 'disleksi' olarak bildiği farklılık, öğrenme güçlükleri türlerinden sadece biri. Aynı bu resimde gördüğünüz gibi Öğrenme Güçlükleri'nin çok fazla dalı, birçok belirtisi ve türü var. Bu çatının altında disleksinin (okuma güçlüğü) yanı sıra yazma ve matematik güçlüğü de yer alıyor. Bireyler bu güçlüklerden sadece birine sahip olabileceği gibi, birden fazlasına ait belirtiler de taşıyabiliyor. 

En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise öğrenme güçlüğünü zihinsel yetersizlikle karıştırmamak.

Öğrenme güçlükleri özellikle akademik performansın sergilenmeye başladığı okulun ilk yıllarında fark ediliyor. Erken tanı ise elbette önem taşıyor. Bu nedenle özellikle sınıf öğretmenlerinin bu konuda bilinçli olması ve gereken durumlarda aileyi bir uzmana yönlendirmesi çok önemli.

Çocuk için öncelikli olarak yapılması gereken, aile ve eğitimcinin de görüşü alınarak bir alan uzmanı tarafından doğru tıbbi ve gelişimsel tanılamanın yapılması en önemli kısım. Sonrasında çocuğun 'bireysel özellikleri' ve çevre koşulları dikkate alınarak bir müdahale programı oluşturulmalı. Bu süreçte aileye ve eğitimciye düşen görevler de var elbette. Sınıf içi çevre düzenlemesinin yapılması, materyallerin çocuğa uyarlanması, eğitim yönteminin yeniden düzenlemesi, okul aile işbirliğinin sağlanması, çocuğun güçlü yanlarının ortaya çıkarılması gibi. Daha somut öneriler ortaya koymak için ise her çocuğun bireysel farklılıklar gösterdiği gerekçesiyle, uzman tarafından çocuk ve ailesi ile birebir yapılacak görüşme daha sağlıklı sonuçlar verecektir.Kavram Haritası Çocuk Gelişimci Merve Tayız, Sahra Köksaldı, Beyza Sarıaslan, Gizem Kütük, Gözde Handan Yavuz, Tuğçe Yazıcıoğlu ve Ayşenur Özdemir tarafından hazırlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder